Debut cu înfrângere pentru Corona „Wolves” în Campionatul Naţional de Hochei

Corona „Wolves” Brașov a pierdut primul meci din campionatul naţional de hochei. Corona „Wolves” Brașov – CSM Galați: 4-5 OT (0-0, 2-2, 2-2, 0-1).

Primul meci al „lupilor”, împotriva echipei CSM Galați, a început cu întârziere deoarece s-a așteptat rezultatul testului pentru SARS COV 19 pentru arbitrul principal.

După o primă repriză alertă, însă fără goluri, „lupii” au început excelent repriza a doua, marcând două goluri prin Tomas Klempa și Radim Valchar. Adversarii au redus din diferență rapid iar apoi, profitând de o dublă superioritate, au reușit să egaleze la 2-2.

Repriza a treia a început cu două goluri ale oaspeților însă „lupii” au revenit până la finalul timpului regulamentar. În minutul 48’43” Cody Carlson a marcat golul de 3-4 printr-un șut de excepție, iar în minutul 56’06” căpitanul Roberto Gliga a reușit să egaleze. 4-4 la finalul timpului regulamentar.

De remarcat că, anterior golului egalizator, fundașul canadian al echipei noastre Ben Wilson a reușit să respingă un puc de pe linia porții, evitând un gol „ca și făcut”.

S-a intrat în over-time, jucându-se 3 vs. 3 și – în ciuda faptului că „lupii” au avut cele mai mari ocazii – oaspeții au reușit să marcheze golul „de două puncte”.

Următorul meci al „lupilor” se va desfășura mâine, tot de la 18:30, cu aceluiasi adversar